Patronat medialny:

logo radio

zywiecki24 logo

 

    

stat4u

WYCIECZKA DO CHLEBOWEJ CHATY

GÓRKI MAŁE

            W dniu 28.06.2016 r. sekcja artystyczna wraz z sekcją narciarską zorganizowała otwartą  wycieczkę jednodniową do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Wyjechaliśmy spod Centrum Kultury w Międzybrodziu Bialskim o godzinie 9.00. Po godzinie podróży nasza grupa udała się do wnętrza starej chaty. W chacie grupa wysłuchała historii wypieku chleba, wyrobu masła, sera oraz miodu. Zostaliśmy zapoznani z różnego rodzaju narzędziami domowego użytku stosowanymi do usprawnienia prac przy wyrobie tychże artykułów. 

Mogliśmy przecedzić śmietanę od mleka w wirówce, zmielić ziarna, ubijać masło oraz wyciskać ser w specjalnej prasie. Przy pracach radzili sobie nawet najmłodsi uczestnicy – trzyletni Adaś i Bartuś. Obejrzeliśmy również w ogromnej stodole sprzęty gospodarcze duże typu traktory, młocarnie, snopowiązałki oraz kosy, cepy, brony itp. Kilkoro dzieci mogło nawet spróbować swoich sił przy młoceniu cepem. Niezwykłą frajdę sprawiła również wiadomość, że można wspinać się i robić sobie zdjęcia na traktorach.

 

            Główną atrakcją był wypiek podpłomyków z pełnoziarnistej mąki  - własne podpłomyki z solą lub makiem smakowały tak bardzo, że prawie każdy piekł i zjadł nie jeden, nie dwa ale tyle ile zdążył wyrobić i wypiec. Do podpłomyków kosztowaliśmy wyrobionego przez nas masła, sera oraz miodu z tamtejszych pasiek. Po trzech godzinach prelekcji i pracy młodzi uczestnicy wycieczki zakupili sobie pamiątki. W drodze powrotnej dzieci i młodzież czekała niespodzianka w postaci lodów włoskich. Do domów wróciliśmy o 15.00 – zadowoleni, pełni wiedzy i z pełnymi brzuszkami.

Anna Kos-Waluś