Patronat medialny:

logo radio

zywiecki24 logo

 

    

stat4u

KSIĄŻE MIESZKO WŁADCA POLAN
W GRODZIE BULOWICE
 3 WRZEŚNIA  ANNO DOMINI 2016


    Bulowice2 Roku pańskiego 2016, w sobotnie popołudnie sekcja militarna pod dowództwem prezesa Piotra udała się do parafii w Bulowicach na gościnne występy z inscenizacją  pt.: "CHRZEST MIESZKA I".
    Mieszkańcy Bulowic, podobnie jak międzybrodzianie, zapragnęli uczcić 1050 rocznicę chrztu Polski uroczystą Mszą św. poprzedzoną artystycznym przedstawieniem chrztu Mieszka I.
     Nas, Sokołów ogromnie cieszy sława Drużyny Mieszka I, dlatego z radością militarni Sokoli przyjęli zaproszenie od ks. proboszcza Józefa Pilcha i ze zdwojoną siłą podeszli do wykonania zadania. Zmobilizowano w tym celu całą ekipę, przygotowano transport, stroje,  leśne elementy scenogarafii, oświetlenie. Na miejscu gospodarze zapewnili nagłośniene i strwę, wszystko tak perfekcyjnie, że wojowie, podjadłszy solidnie, mogli bez problemów dać pokaz rzemiosła wojennego. Walki były prawdziwe, nie symulowane – wióry z tarcz odpadały, a szczęk mieczy słyszany był aż do sąsiednich Kęt i dobrze to bardzo, bo włodarz miasta Kęty - burmistrz Krzysztof Klęczar osobistym patronatem objął te uroczyste obchody i wiele potrzeb trupy teatralnej zabezpieczył – za co mu chwała się należy!


    Książe Mieszko ze swoją żoną Dobrawą, bratem Czciborem, bp Jordanem, Druidem, drużyną wojów wielce był urzeczony gościną grodu w Bulowicach. Po zakończeniu wszelkich obrzędów i uroczystości wszyscy zasiedli do uczty – iście królewskiej. Hojni  parafianie suto zastawili stół, a dzięki ks. Łukasz nie zabrakło i ulubionej strawy współczesnych czyli pizzy.
    Podsumowując, można rzec: Gospodarze i Sokoli stanęli na wysokości zadania i wspólnie stworzyli klimat do uroczystych obchodów Jubileuszu Chrztu Polski. Mieszkańcy Bulowic zobaczyli "Chrzest Mieszka I" i na uroczystej  Mszy św. podziękowali Panu Bogu za 1050 lat chrześcijańskiej Polski.
    Żal było opuszczać gościnny gród - trudnego zadania tego podjął się nasz prezes i zarazem reżyser Piotr. Podziękowawszy głównym organizatorkom, pani Ali i pani Ani,  zarządził powrót do domu.