Patronat medialny:

logo radio

zywiecki24 logo

 

    

stat4u

II Rajd Górski Sokolstwa Polskiego

IMG 8837
    W dniach 30 września -2 października 2016 roku odbywał się II Rajd Górski Sokolstwa Polskiego. Było to wspólne przedsięwzięcie PTG „Sokół” w Gminie Czernichów oraz PTG „Sokół” Mielec.
    Po miesięcznych przygotowaniach, organizacji jak i dogrywaniu szczegółów programowych II Rajd Sokolstwa Polskiego w Gminie Czernichów rozpoczął się.  Głównymi organizatorami Rajdu byli druhowie Bartłomiej Strzelichowski z PTG „Sokół” w Gminie Czernichów i Jerzy Piotr Krakowski z PTG „Sokół” Mielec.

    Reprezentanci Sokoła z Mielca przyjechali 30 września 2016 roku i zamieszkali, jak to zostało zaplanowane, w Domu Strażaka OSP Międzybrodzie Bialskie.
    W dniu 30 września  udali się na Górę Żar, aby podziwiać piękne widoki i zachwycać się miejscowością, do jakiej przybyli. Goście spotkali się z wielką życzliwością i gościnnością  ze strony nie tylko Sokołów z naszego gniazda, ale też mieszkańców Międzybrodzia.
    1 października przywitał uczestników wspaniałą pogodą. O godzinie 8.30 zaplanowano wspólne spotkanie dwóch gniazd Sokolich z Międzybrodzia Bialskiego i Mielca przed OSP  Międzybrodzie Bialskie.
    Reprezentanci obu gniazd Sokolich, po przywitaniu i potwierdzeniu ustalonej wcześniej trasy rajdu, udali się do swoich samochodów i wspólnie, w kolumnie przejechali z Międzybrodzia Bialskiego do Miejscowości Lipowa -Ostre skąd rozpocząć miał się II Rajd Górski Sokolstwa Polskiego. Celem  miało być zdobycie góry Skrzyczne – najwyższego szczytu w grupie górskiej Beskidu Śląskiego na wysokości 1257 m n.p.m. Długość trasy marszu wynosiła 24 kilometry.

Galeria zdjęć

    Wspólną wędrówkę i zdobywanie szczytu Skrzycznego  rozpoczęto w miejscowości  Lipowa -Ostre, niedaleko Hotelu Zimnik. Trasa prowadziła na sam szczyt  niebieskim szlakiem. Całość wyprawy pokonana została w wesołej atmosferze według indywidualnego tempa uczestników. Każdy z uczestników dotarł w wyśmienitym humorze i po krótkim odpoczynku w schronisku nabrał  zapału do dalszej wędrówki.

    Trasę wraz ze starszymi piechurami  pokonał bez najmniejszego problemu najmłodszy uczestnik, mający zaledwie pięć lat, Mateusz Strzelichowski wraz z siedmioletnim bratem Maciejem i starszymi koleżankami Martą i Magdą Brzezickimi. Wszystkie dzieciaki spisały się bardzo dobrze i zasłużyły na okolicznościowy medal II Górskiego Rajdu Sokolstwa Polskiego.
    Po krótkim odpoczynku i zrobieniu kilku wspólnych zdjęć podjęto decyzje o podziale grupy. Dzieci wraz z opiekunami udały się kolejką ze Skrzycznego do Szczyrku. Natomiast dorośli  Sokoli wyruszyli ze Skrzycznego w drogę powrotną, wędrując przez  Malinowską Skałę szlakiem zielonym i żółtym do punktu wyjścia w Lipowej.
    Wszyscy  uczestnicy rajdu w okolicach godziny 16.30 bezpiecznie dojechali do Międzybrodzia Bialskiego.
    Dzień 01 października zakończono wspólnym ogniskiem integracyjnym o godzinie 19.30 na polu namiotowym PTG  „Sokół” w Gminie Czernichów, gdzie do późnych godzin nocnych trwały rozmowy i wymiana wrażeń z dnia wędrówki. Na ognisku  nie zabrakło licznej grupy reprezentantów PTG-Sokół w Gminie Czernichów jak i przedstawicieli zarządu.

    Niedziela 2 października to kolejny wspólny dzień na górskim szlaku. Tak jak poprzedniego  dnia i tym razem o godzinie 9.00 wyruszono na szlak górski. Tym razem zdobywać Magurkę -czwarty co do wysokości szczyt Beskidu Małego (909 m n. p. m.).

    Spędzone razem chwile na szlaku górskim i przy ognisku  utwierdziły wszystkich uczestników w przekonaniu, że warto podejmować wspólne sokole inicjatywy.

Tekst na podstawie sprawozdania druha Bartłomieja Strzelichowskiego –red.