Patronat medialny:

logo radio

zywiecki24 logo

 

    

stat4u

"UCZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI TAK SZYBKO ODCHODZĄ"20161103 053428

            "Uczmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą..." i można rzec, nie zapominajmy o tych, którzy pozostawili głęboki ślad na naszej międzybrodzkiej ziemi.

            Co roku w Dzień Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny licznie odwiedzamy groby naszych bliskich, porządkujemy cmentarze wojskowe, dbamy, by na licznych żołnierskich mogiłach zapaliły się znicze. Wielu opiekunów dużych nekropolii, wzorem Cmentarza Powąskowskiego, organizuje kwesty na odnowienie zabytkowych pomników, nagrobków zmarłych zacnych ludzi. I do Międzybrodzia zawitała ta tradycja.W zeszłym roku kwestowano na remont pomnika ks. Jana Banasia, a w tym roku zbierano datki na remont pomnika ks.Karola Maultza. Obaj duchowni mocno odcisnęli się w pamięci międzybrodzian swoją pracą duszpasterską i społeczną, szczególnie na polu sztuki: muzuki i teatru.

          20161103 053409  Doceniając pracę niestrudzonych kapłanów, PTG "Sokół" z ogromnym zaangażowaniem włączyło się w zbiórkę pieniędzy organizowaną przez parafię. Młodzi Sokoli z sekcji militarnej, narciarskiej i piłki ręcznej dzielnie kwestowali na cmentarzu w Międzybrodziu Bialskim. Księża Jan Banaś i Karol Maultz w pełni zasługują na to, by pmniki na ich mogiłach były piękne i zadbane, tak, byśmy z czystym sercem mogli pamięć o nich pozostawiać kolejnym pokoleniom.

            "Duch" Sokoli pamięta o Duchownych Społecznikach. Nie zapomina także o swoich druhach i druhnach, którzy odcisnęli głębokie piętno w historii naszego gniazda.

            2 listopada 2016r. w Dzień Zaduszny grupa najmłodszych Sokołów pod opieką duhny Barbary Kos – Harat i druhny Wioletty Waluś pomodliła się i zapaliła znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą założycielowi gniazda Karolowi Walusiowi. Jego grób znajduje się w Stonawie w Czechach – niedaleko pięknego kościoła p.w. św. Marii Magdaleny – cóż za zbieg okoliczności - dzielny żołnierz 5 Pułku Wadowickiego pochowany w obcej ziemi ale pod skrzydłami patronki jego własnego międzybrodzkiego kościoła. Na pomniku Polaków poległych w styczniu 1919 roku widnieje napis niczym z Wąwozu Termpoile " Przechodniu powiedz Polsce, że leżymy jej syny posłuszni jej prawom do ostatniej godziny." Sokolęta z uwagą słuchały krótkiej opowieści o niezwykłym bohaterze, który imiona swoim dzieciom nadawał z legend o Polsce.         Grupa odwiedziła też grób Marii Kłosińskiej, która w Sokole prowadziła sekcję teatraną. Znicze zapaliliśmy także pod krzyżem, gdzie wspomnieliśmy wszystkich poległych za wolność Polski.

            Spacer na cmentarz, znicze i wspólna modlitwa w chłodny ciemny listopadowy dzień rozświetlany palącymi się zniczami i opowieści o przodkach na pewno zostaną w pamięci nawet najmłodszych Sokołow