Patronat medialny:

logo radio

zywiecki24 logo

 

    

stat4u

            "Święta miłości kochanej Ojczyzny ..."7858 11 listopada narodowe swieto niepodleglosc 1

            11 listopada 2016 r. Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, tak jak cała Polska, świętowało 98 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Obchody Świeta Niepodległości przybierają rożne formy: marsze, biegi uliczne, koncerty, wieczornice, składanie hołdu poległym, Msze św. W intencji Ojczyzny.

            Na terenie gminy Czernichów utrwaliła się tradycja odwiedzania pomników i tablic pamiątkowych – składania wiązanek i palenie zniczy, by w ten sposób oddać cześć i przywołać pamięci ludzkiej poległych przodków z całej gminy. Delegacje wszystkich organizacji działających w gminie z Pocztami Sztandarowymi odwiedziły miejsca pamięci.

            W imieniu PTG "Sokół" w objazd po terenie gminy wyruszyła sekcja militarna naszego gniazda. Razem z innymi delegacjami młodzież Sokola z prezesem Piotrem złożyła wieńce i zapaliła znicze. Odkąd istnieje sekcja militarna naszego gniazda uroczystość składania wieńcy przybrała niezwykle uroczysty wymiar. Druh Mateusz Foltyn pięknie opanował sztukę wojskowej asysty przy składaniu wieńcy, co dodaje tej chwili podniosłej atmosfery.

            Wszystkie delegacje spotkały się na uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim. Do sekcji militarnej dołączyli młodsi Sokoli w dużej liczbie pięknie ubranych w reprezentacyjne stroje – co cieszy bardzo sokolą starszyznę.

            Młodzi Sokoli brali aktywny udział we Mszy św.- druhenka Martusia śpiewała psalm, druh Andrzej czytał modlitwę wiernych, a militarni druhowie: Agnieszka, Tomek, Michał, Andrzej, Kacper, Maciej stali w Poczcie Sztandarowym z dumą niosąc Sztandar Sokoła ( z 1924 r.) oraz Sztandar Kombatantów z Gminy Czernichów.

            Tradycyjnie po Mszy św. delegacje udały się pod obelisk upamiętniający pobyt gen. Józefa Hallera w Międzybrodziu Bialskim w 1932 r. Przypomnijmy: Sokoła, instruktora sokolego, człowieka zasłużonego dla Ojczyzny, który wychowywał liczne pokolenia młodych przedwojennych Sokołów. To ogromny zaszczyt dla wsi goszczacej niegdyś tak zacnego Polaka. My, współcześni Sokoli jesteśmy dumni, że w 1932 roku wśród przyjmujących znakomitego gościa byli nasi druhowie.

            W tym ważnym dniu liczna delegacja druhów Sokołów z Gminy Czernichow – od najmłodszych do najstarszych - udała się w uroczystym przemarszu pod siedzibę Sokoła, by tam pod tablicą upamiętniającą bohatera naszej Małej Ojczyzny, Karola Walusia, założyciela gniazda sokolego w Międzybrodziu Lipnickim, złożyć wieniec, zapalić znicze i odśpiewać hymn sokoli. Przypomnijmy, że walczył on jako ochotnik i poległ w bitwie pod Stonawą w 1919 r.

            Chyba lepiej nie można było uczcić pamięci bohatera, jak przyprowadzić sokolą nadzieję - dzieci i młodzież sokolą, która z zapałem kontynuuje dzieło swojego odważnego Druha Założyciela.

            Dla naszego gniazda był to ważny dzień także dlatego, że 11 listopada 2016 roku ks. Piotr Rajda poświęcił nasz własny sokoli pojazd – samochód, którym nasi podopieczni będą wyjeżdżać na zawody, zloty, uroczystości. Wszyscy prosiliśmy św. Krzysztofa, by czuwał nad naszym bezpieczeństwem.

            Po tylu wydarzeniach z ochotą udaliśmy wraz z naszymi gośćmi się na poczęstunek: pyszne ciasto, kawkę i herbatkę, a druhna Basia – nauczycielka historii nie byłaby sobą, gdyby nie przepytała najmłodszych na okoliczność ŚwiętaNarodowego!
QUIZ był udany, wiedza młodych imponująca, czasem tylo wymagająca korekty. Nagrody: biało – czerwone odblaskowe opaski wywalczyli wszyscy. Teraz dzieci o zmroku będą bezpieczniejsze.

            Dzień Niepodległości w Gminie Czernichów był długi.

            Wieczorem na sali OSP Miedzybrodzie Bialskie dbyła się Wieczornica zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Międzybrodzia a będąca zarazem galą laureatów Gminnego Konkursu Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej. I na tej urczystości nie zabrakło Sokołów. Byli obecni zarówno wśród widzów, jak i wśród występujących. Młode Sokolęta, reprezentujące swoje szkoły, brały również udział w koncercie. Dzieci i młodzież pod kierunkiem swoich nauczycieli dali naprawdę piękny pokaz talentów muzycznych.

            Prezesa Piotra ujęły wszystkie występy, ale duma rozpierała go szczególnie, gdy jego nowi dwaj podopieczni Paweł i Łukasz ze szkoły w Międzybrodziu Bialskim zaśpiewali: "Róża czerwono biało kwitnie bez, nikt z nas nie pęka, chociaż kruch jest" – wzorowo zapowiada się ten nowy Sokoli narybek!