Patronat medialny:

logo radio

zywiecki24 logo

 

    

stat4u

150 lecie szkolnictwa w Międzybrodziu Bialskim

            16 października druh prezes Piotr Harat brał udział w obchodach jubileuszu 150 lecia szkoły w Mędzybrodziu Bialskim. Towarzyszyła mu żona Barbara - tym razem jednak nie jako druhna – Sokół, ale jako osoba prywatna, absolwentka szkoły w Międzybrodziu Bialskim a zarazem "sprawca – winowajca", jednym słowem: odkrywca jubileuszu.

           

            Była to uroczystość przepiękna, dopracowana do perfekcji. Rozpoczęła się uroczystą Mszą św. Którą koncelebrowało 10 kapłanów na czele z ks. Dziekanem Januszem Kucielem. Po Eucharystii uczestnicy obchodów udali się do szkoły, by tam obejrzeć piękną wystawę oraz podziwiać energetyczny program artystyczny, który przybliżył wszystkim dzieje Międzybrodzkiej szkoły, od jej początków, sięgających 1828 roku, po wspólczesność. Wyjątkowo wzruszjący był dla oglądających fragment programu przenoszący byłych uczniów na przerwy lat młodości. Wszyscy mogli sobie przypomnieć gry w klasy, "państwa", "chodzi lisek koło drogi", grę w gumę, skakanki. Była też szkolna moda lat minionych: warkoczyki, granatowe stroje. Tak, tak czas biegnie szybko.

            Po części oficjalnej, przemówieniach zacnych gości przyszedł czas na wspomnienia przy kawie, herbacie i pysznym ciasteczku.

            Gospodarze przygotowali z okazji jubileuszu pięknie wydaną publikację, która prezentuje dorobek szkoły od jej początków związanych z osobą ks. Jana Fitaka po czasy współczesne z osiągnięciami szkoły, jej uczniów i nauczycieli.

            Praca "Dzieje szkolnictwa w Międzybrodziu Bialskim 1866 – 2016" pod redakcją Mirosławy Harężlak jest niezwykłą książką: zbudowaną z jednej strony na materiałach źródłowych, z drugiej zaś opartą o wspomnienia byłych uczniów. Taka kompozycja sprawia, iż czyta się te dzieje z zapartym tchem. Każdy czytelnik znajdzie ucztę dla siebie, poznając przeszłość szkoły, która w 1866 przekształcona została ze szkoły parafialnej w trywialną, czyli państwową.

           

            PTG "Sokół" jeszcze raz gratuluje Jubilatce, z którą przecież nieustannie współpracuje i życzy Międzybrodzkiej Szkole samych sukcesów!