Patronat medialny:

logo radio

zywiecki24 logo

 

    

stat4u

„Tak się bawi , tak się bawi So – kół !” - XIV Dzień Sokoła „Sokół i Przyjaciele w grodzie Mieszka I”DSC09446

Aż nie chce się wierzyć, że to już po raz czternasty nasza sokola rodzina obchodziła swoje święto. Tegoroczna impreza została zorganizowana pod hasłem „Sokół i Przyjaciele w grodzie Mieszka I”. Tym samym był to ostatni punkt świętowania przez PTG „Sokół” w Gminie Czernichów 1050 rocznicy Chrztu Polski. Nasze gniazdo w ciągu całego roku 2016 podejmowało różne przedsięwzięcia mające na celu uczczenie tej tak ważnej rocznicy.        

            Do udziału w Dniu Sokoła zaproszono nie tylko młode Sokolęta z rodzicami i rodzeństwem. Udział w święcie wzięły „Dzieci Serc” z Radziechów, podopieczni stowarzyszenia dla osób niepełnosprawnych, drużyny harcerskie: „Dobre Duchy” z Międzybrodzia Żywieckiego i „Słoneczni” z Czernichowa, Dzieci Maryi z parafii w Międzybrodziu Bialskim oraz młodzież ŚDM.

            XIV Dzień Sokoła rozpoczął się o godzinie 09.00. Druhna Barbara Kos - Harat przywitała zaproszonych gości oraz zachęciła dzieci i młodzież do aktywnego udziału w przygotowanych atrakcjach.

            Głównym punktem programu była inscenizacja „Chrzest Mieszka I” przygotowana przez sekcję militarną i jej przyjaciół. Przedstawienie ubogacili swoim występem wszyscy biorący udział w Sokolim święcie – pięknie odśpiewali „Bogurodzicę”. Nie powstydziliby się takiego wykonania rycerze spod Grunwaldu! Zaproszeni goście zachwycali się grą młodych aktorów oraz chwalili twórców inscenizacji za dbałość o szczegóły historyczne, scenariusz i kostiumy. Dzięki takim detalom przyjaciele Sokoła i sami Sokoli przenieśli się w czasy Miesza I i jego drużyny wojów.

            Po inscenizacji Sokoli i Przyjaciele - biorąc udział w przeciąganiu liny z wojami – sprawdzali, czy można wierzyć kronikarzom, iż jeden woj Mieszka I znaczył tyle co 10 innych. Trzeba przyznać, że różnie to musiało być, bo Dzieci Serc, Dzieci Maryi, harcerze i Sokoli pokonali Drużynę Mieszka I – takie to czasy! Mali narciarze, rowerzyści rośli z dumy, kiedy widzieli pokonywanych wojów druha prezesa, ich radości nie było końca!

            Kolejnym punktem programu były warsztaty i konkursy plastyczne. Sokolęta oraz ich Przyjaciele wykonywali przepiękne ozdoby choinkowe i ubierali nimi dwie choinki dla szkoły w Międzybrodziu Bialskim, która udzieliła im gościny. Pięcioosobowe drużyny wyłonione z dzieci i młodzieży wystartowały w konkursie na najdłuższy i najpiękniejszy łańcuch choinkowy wykonywany tradycyjną metodą papierowych, kolorowych kółeczek. Konkurs zakończył się remisem – łańcuchy były przepiękne i bardzo długie.

            Po owocnej pracy i rozstrzygnięciu konkursu przyszedł czas na posiłek. Herbata, kawa, soki, ciasto, drożdżówki, a przede wszystkim sokola grochówka, która jest słynna daleko poza granicami naszej gminy, pokrzepiły wszystkich przed najbardziej oczekiwanym przez najmłodszych uczestników punktem programu. A było nim przybycie świętego Mikołaja. Nikt z dzieci i młodzieży nie mógł przecież odejść bez prezentu.

            XIV Dzień Sokoła – „Sokół i Przyjaciele w grodzie Mieszka I” zgromadził ponad 100 dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy oraz z Radziechów. Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół ogromnie się cieszy, że na nasze zaproszenie do wspólnej zabawy odpowiadają Przyjaciele. Nie ma to jak wspólne świętowanie!

            Wszystko, co dobre, szybko się kończy i XIV Dzień Sokoła dobiegł końca, ale nikt się nie smucił, gdyż wszyscy umawiali się na wspólną zabawę za rok. Do spotkania dojdzie jeszcze wcześniej, bo Dzieci Serc z Radziechów zaprosiły nas, Sokołów na Matyskę!

            XIV Dzień Sokoła – „Sokół i Przyjaciele w grodzie Mieszka I” zakończył tym samym Jubilleusz obchodów 1050 Rocznicy Chrztu Polski – jubileuszu przypominającego, że Polska, raz wszedłszy na drogę chrześcijaństwa, ciągle na niej pozostaje, wierna Chrystusowi.

DSC09423   DSC09459
 DSC09475  DSC09562
 DSC09592  DSC09594