Patronat medialny:

logo radio

zywiecki24 logo

 

    

stat4u

PTG "SOKÓŁ"GOŚCIEM W MUZEUM BESTWIŃSKIM - 14 GRUDNIA 2016


    6 -cio osobowa delegacja w składzie: prezes Piotr, naczelnik wyszkolenia Barbara, instruktorzy sekcji rowerowej Joanna i Krzysztof, kierownik sekcji turystycznej Bartłomiej oraz reprezentant sekcji militarnej Kacper pojechali do Bestwiny, aby opowiedzieć tamtejszym sympatykom "Sokoła" – prawdziwą opowieść o tym, czym było i jest Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"
    Wszystko zaczęło się w 2013 r. od wywiadu przeprowadzonego z 99 letnią panią Zofią Slosarczyk – członkiem Sokoła z Bestwiny z lat 30 -tych. Pani Zofia pomogła nam odkryć kilka ciekawych wątków dotyczących pracy sokolej, które przydały nam się w pracy nad publikacją z okazji 100 – lecia naszego gniazda. Syn pani Zofii zarażony opowieściami o zaangażowaniu jego rodziny w pracę bestwińskiego "Sokoła" oraz widząc bieżącą działalność PTG "Sokół" w Gminie Czernichów, zpragnął zarazić pasją do "Sokoła" zaangażowanych mieszkańców Bestwiny. Prowadził rozmowy, rozpowszechniał wiedzę o naszym gnieździe. Jego mozolna promocja idei sokolej w rodzinnej Bestwinie zaowocowała zaproszeniem nas przez  dyrektora miejscowego muzeum na prelekcję z pokazem filmu o naszym gnieździe.


    14 grudnia tego roku zameldowaliśmy się w Muzeum w Bestwinie i zaprezentowaliśmy, niezbyt licznemu, ale mocno zaangażowanemu gronu osób myślących o powstaniu PTG "Sokół" w Bestwinie, film o historii "Sokoła" oraz opowiedzieliśmy o naszej bieżącej działalności. Film zrobił ogromne wrażenie na oglądających, a nasze dopowiedzenia pełne ekspresji i entuzjazmu pokazujące, że mocno wierzymy w to, co robimy, zaraziło – mamy nadzieję – przyszłych druhów z Bestwiny naszą  pasją. Tylko czekać, kiedy powstanie nowe gniazdo PTG "Sokół" w Bestwinie. Będziemy trzymać kciuki.
     W drodze powrotnej odwiedziliśmy  Hałcnów, bo i tam mamy nadzieję, na powstanie gniazda "Sokolego" – może nieco w dalszej perspektywie – w czym liczymy na pomoc naszego druha Sokoła ks Piotra – Kustosza Bazyliki Mniejszej.
    PTG Sokół w Gminie Czernichów nie traci zapału do pracy, co widać  na naszej stronie internetowej i zamieszczanych tam relacjach. Nie zwalniamy tempa, wręcz przeciwnie, w działalności rozpoczynamy wiele nowych inicjatyw. Ideą sokolą " mens sana in corpore sano " - "w zdrowym ciele zdrowy duch" zarażamy coraz szersze kręgi ludzi. Kończy się rok 2016, który upłynął nam, Sokołom pod znakiem 1050 Rocznicy Chrztu Polski.  
    Dziękujemy naszym sympatykom,wszystkim, którzy okazali nam pomoc i życzliwość.
                                Czołem !