Patronat medialny:

logo radio

zywiecki24 logo

 

    

stat4u

IMG 2740 001

Sokół i Przyjaciele na Olimpiadzie

XV Dzień Sokoła

            9 grudnia 2017 roku wszyscy świętowaliśmy XV „Dzień Sokoła”. W tym roku był on zorganizowany pod hasłem „Sokół i Przyjaciele na Olimpiadzie”.

            Imprezę prowadziła druhna Barbara Kos -Harat. Po przywitaniu zaproszonych gości i młodych uczestników nastąpiło wniesienie flagi państwowej oraz flagi olimpijskiej. Flagi zostały powieszone i odśpiewano hymn Sokołów.

            Na nasze święto zaprosiliśmy nasze sokole dzieci i młodzież oraz wszystkich chętnych, w tym przyjaciół ze stowarzyszenia „Dzieci Serc” z Radziechów, Dzieci Maryi, ministrantów z Międzybrodzia Bialskiego. Impreza była otwarta. Każdy młody człowiek z terenu Gminy Czernichów mógł wziąć w niej udział.

            Zanim rozpoczęły się właściwe igrzyska, sekcja militarna PTG „Sokół” przedstawiła swój pokaz. Zaprezentowana została musztra paradna -układ z lancami oraz walka: samoobrona i walka kijami. Długie i żmudne ćwiczenia członków sekcji przyniosły wspaniały efekt, który zrobił wrażanie na widzach.

            Kolejnym punktem imprezy było zapalenie znicza olimpijskiego. Dzieci startujące w zawodach podawały sobie z rąk do rąk płonącą pochodnię, od której dorosłe już Sokole „dzieci” odpaliły znicz. Igrzyska otworzył Wójt Gminy Adam Kos.

            Rozgrywane konkurencje były wzorowane na starożytnym pięcioboju. Nie było możliwe dokładne powtórzenie dawnych dyscyplin, więc zostały one nieco zmodyfikowane. W oryginale były to: bieg, rzut dyskiem, rzut oszczepem, skok w dal, zapasy. W naszych igrzyskach zawodnicy oprócz biegu i skoku w dal rzucali papierową jaskółką, dyskiem frisbee oraz strzelali z karabinka laserowego (najmłodsi strzelali z wyrzutni NERF).

            Po ciężkiej rywalizacji uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Dorośli zaś mogli nabyć przepiękne stroiki na świąteczny stół.

            Młodzi olimpijczycy zostali podzieleni na kategorie: przedszkole, klasa I -III szkoły podstawowej, klasa IV -VI, klasa VII sz. p. -III gimnazjum, Dzieci Serc. Wyrównana walka zakończyła się ogłoszeniem zwycięzców, ale wszyscy zostali docenieni. Każdy zawodnik otrzymał medal, pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową. Wśród wszystkich uczestników zawodów sportowych dodatkowo rozlosowano wspaniałe i wartościowe nagrody: narty, kask, 2 plecaki.

            Jak co roku na Dzień Sokoła przybył św. Mikołaj. Rozdawał wszystkim słodycze, wręczał nagrody i pozował do zdjęć z małymi sportowcami.

            Ostatnim punktem igrzysk było wspólne zdjęcie, po którym Prezes Piotr Harat zamknął sokole igrzyska. Szczere uśmiechy młodych olimpijczyków pokazały, że, jak co roku, inicjatywy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gminie Czernichów dają wiele radości dzieciom i satysfakcji ich rodzicom.

AK