Patronat medialny:

logo radio

zywiecki24 logo

 

    

stat4u

36 lat temu w Kopalni Wujek - Pamiętamy!

                       16 grudnia 2017 roku delegacja PTG „Sokół” w Gminie Czernichów uczestniczyła w uroczystościach 36 rocznicy pacyfikacji Kopalni Wujek w Katowicach. Razem z „Dziećmi Serc” z Radziechów oraz przedstawicielami organizacji społecznych z Żywiecczyzny przyjechaliśmy do Katowic, aby wspólnie z rodzinami pomordowanych górników, związkowcami z „Solidarności”, członkami stowarzyszeń, mieszkańcami śląskich miast oddać hołd poległym. Uroczystości odbyły się pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy, wzięła w nich udział min.: wicepremier Beata Szydło.

            Już po raz kolejny włączyliśmy się w upamiętnianie największej zbrodni stanu wojennego. Przypomnijmy: po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku górnicy z Kopalni Wujek rozpoczęli strajk okupacyjny, domagając się uwolnienia uwięzionych kolegów. Władze komunistyczne postanowiły stłumić protest za wszelką cenę. Pod kopalnię ściągnięto czołgi, wozy opancerzone, inne pojazdy oraz milicjantów uzbrojonych w broń automatyczną z ostrą amunicją. W wyniku szturmu na budynki kopalni śmierć poniosło 9 górników, 23 zostało rannych.    

            Uroczystości upamiętniające tragedię rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego ks. arcybiskupa Wiktora Skworca. Homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej ks. Adam Wodarczyk. Przedstawił on sylwetki poległych, wskazując ich poświęcenie i gotowość do ponoszenia ofiar w obronie podstawowych praw człowieka.

            Po nabożeństwie uczestnicy pomaszerowali pod pomnik -krzyż przy bramie kopalni. Tam wysłuchali przemówień oraz złożyli kwiaty.

            Uczestnictwo w obchodach było dla nas, Sokołów, wielkim przeżyciem. Ze wzruszeniem będziemy wspominać słowa, które usłyszeliśmy i ludzi, których mieliśmy zaszczyt spotkać. Wśród nich była też p. wicepremier Beata Szydło, z którą zamieniliśmy kilka słów.

            Bardzo dziękujemy Społecznemu Komitetowi Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach z p. Krzysztofem Pluszczykiem na czele za zaproszenie na uroczystość!