Polskie Towarzystwo Gimnastyczne
"Sokół" w Gminie Czernichów

Sokół pamięta bohaterów bitwy warszawskiej z 1920 roku 

            W dniu 15 sierpnia 2019 roku Sokoli z gniazda w Gminie Czernichów uczcili pamięć wszystkich, którzy walczyli w obronie Ojczyzny podczas wojny polsko -bolszewickiej w 1920 roku.

            O godzinie 18.00 z inicjatywy „Sokoła” na została odprawiona się Msza św. w kościele parafialnym p.w. św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim. Uczestniczyli w niej licznie umundurowani członkowie sekcji militarnej oraz starszyzna sokola również w mundurach. Po liturgii złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową na ścianie kościoła.

            Bolszewicka agresja na Polskę była największym zagrożeniem dla powstającego z niewoli państwa. Dopiero co zaczęła się tworzyć polska administracja, powstawały polskie prawa, organizowana był polska siła zbrojna, a już nad głowami naszych przodków zawisło śmiertelne niebezpieczeństwo. Czas ten okazał się jednak niespotykanym w historii tryumfem narodu. Polacy złożyli wielką ofiarę i odnieśli zwycięstwo. Biedny, upokarzany przez dziesięciolecia naród pokazał, że stać go nie tylko na odzyskanie wolności, ale i na jej skuteczną obronę.

            Wojna z czerwoną zarazą była krwawa i nie zapowiadała zwycięstwa. Misterny plan polskiego sztabu i geniusz oraz żelazna konsekwencja Józefa Piłsudskiego w połączeniu z bohaterstwem prawie miliona żołnierzy doprowadziły jednak do sukcesu. Punktem zwrotnym była Bitwa Warszawska nazywana też Cudem nad Wisłą z 15 sierpnia 1920 roku. Wtedy to pod Radzyminem zatrzymano pochód bolszewików, a kontrofensywa znad Wieprza odrzuciła najeźdźców na wschód. Nie był to koniec zmagań. W dniach 20 -26 września Polacy ponownie rozgromili bolszewików -w bitwie nad Niemnem. Zwycięstwo dało nam 20 lat wolności. Było też inspiracją dla kolejnych pokoleń.

                       My, Sokoli pamiętamy o tych wydarzeniach. Pamiętam o naszych druhach Sokołach z wielu stron Polski, którzy walczyli i nierzadko ginęli w tej wojnie.

            CHWAŁA BOHATEROM!

image000000 image000002 image000001

AK